czwartek, 13 czerwca 2013

Czwartkowe porady kasiulkowe ---> wzór do sukienki

Dzisiaj (zgodnie z obietnicą) opiszę Wam, jak się robi schemacik do sukienki, którą wspólnie dziergamy.


Tutaj znajdziecie schemacik.

Oznaczenia ze schematu (wiem, że niektóre z Was odczytały symbole inaczej, przyjrzałam się też próbce obok schematu i jestem pewna tego opisu):
    oczko łańcuszka
   półsłupek
 półsłupek narzutowy

 słupek

Skróty:
 • oł - oczko łańcuszka,
 • p - półsłupek,
 • pn - półsłupek narzutowy (zaczynamy robić jak słupek, ale przeciągamy włóczkę od razu przez wszystkie trzy pętelki na szydełku, a nie po dwa jak przy słupku),
 • sł - słupek.

Zaczynamy od zrobienia odpowiedniej długości łańcuszka. Na mojej próbce jest to 20 oczek. Długość łańcuszka to wielokrotność liczby 6 + 2 oczka brzegowe.


1 rząd: p w drugie oł od szydełka, (3 oł, ominąć 2 oł, 2 sł w jedno oł, 3 oł, ominąć 2 oł, p) - powtórzyć dwa razy


2 rząd: (5 oł, p przed dwoma sł, 3 oł, p za dwoma sł) - powtórzyć 3 razy, 2 oł, sł w p poprzedniego rzędu.


3 rząd: 3 oł, 3sł /szydełko wbijamy pod dwoma oł/, (p pod trzema oł, 7sł pod pięcioma oł) - powtórzyć dwa razy, p pod trzema oł, 4 sł pod pięcioma oł


4 rząd: oł, 2 p w pierwszy i drugi sł, (5 oł, ominąć 2 sł, ominąć p, ominąć 2 sł, 3 p w kolejne 3 sł) - powtórzyć dwa razy, 5 oł, ominąć 2 sł, ominąć p, ominąć 2 sł, p w ostatni sł, p w trzecie oł poprzedniego rzędu5 rząd: 3 oł, sł w pierwszy p, (3 oł, p pod pięcioma oł, 3 oł, 2 sł w drugi p) - powtórzyć 3 razy


6 rząd: 3 oł, p za dwoma sł, (5 oł, p przed dwoma sł, 3 oł, p za dwoma sł) - powtórzyć 2 razy, 5 oł, p przed sł, oł, pn w trzecie oł poprzedniego rzędu.


7 rząd: oł, (p pod trzema oł, 7sł pod pięcioma oł) - powtórzyć 3 razy, p pod trzema oł


8 rząd: 5 oł, ominąć p, ominąć 2 sł, (3 p w kolejne 3 sł, 5 oł, ominąć 2 sł, ominąć p, ominąć 2 sł) - powtórzyć dwa razy, 2 oł, ominąć 2 sł, ominąć p, sł w p poprzedniego rzędu.


9 rząd: oł, p w pierwszy sł, (3 oł, 2 sł w drugi p, 3 oł, p pod pięcioma oł) - powtórzyć 3 razy


10 rząd = 2 rząd: (5 oł, p przed dwoma sł, 3 oł, p za dwoma sł) - powtórzyć 3 razy, 2 oł, sł w p poprzedniego rzędu.


11 rząd = 3 rząd: 3 oł, 3sł /szydełko wbijamy pod dwoma oł/, (p pod trzema oł, 7sł pod pięcioma oł) - powtórzyć dwa razy, p pod trzema oł, 4 sł pod pięcioma oł


Już widać, że schemat się będzie powtarzał...
Jeśli napisałam coś nie jasno, to proszę pytać ;)

Jak moja sukienka? Dotarłam do talii i czekam na Wasze efekty! Dzisiaj prawdopodobnie niewiele poszydełkuję. Wieczorem napiszę posta, o tym jak Wam idzie :)

8 komentarzy:

 1. Kasiu, ja nie zamierzam z Wami robić sukienki, ale Twój opis półsłupka narzutowego pomógł mi w innym schemacie. Wczoraj rozpoczęłam robić serwetkę, ale nie bardzo wiedziałam o co chodzi w legendzie "półsłupek z n." - teraz już wiem. Dziękuję Ci bardzo. :) Póki co pozostanę wytrwałą obserwatorką postepów. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja w końcu zaczęłam swoją próbkę:p z tymże ja p robiłam chyba tak jak Ty pn... Jak powinno się robić p?:P
  Jutro cyknę fotę z próbką:) Pierwszy raz robię taką cienką nicią i malutkim szydełkiem i powiem Ci, że to wyzwanie:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele osób robi półsłupki jak półsłupki narzutowe :)
   Półsłupek robi się bez narzutu na szydełko. Wbijamy od razu szydełko w odpowiednie oczko, wyciągamy nitkę, a później przeciągamy kolejną nitkę przez dwie nitki, które są na szydełku. I gotowe! :)

   Usuń
  2. ja myślałam, że to wtedy nazywa się oczko ścisłe... ech dużos ię musze jeszcze nauczyć;/ Jak przesłać zdjęcie swojej próbki?:)

   Usuń
  3. Oczko ścisłe jest wtedy, gdy wbijamy szydełko w oczko, wyciągamy nitkę i tą samą przeciągamy przez pętelkę, która już była na szydełku. Mój filmik:
   http://www.youtube.com/watch?v=AU-91AI5ewY
   A zdjęcia można na e-maila: kasiulkowe@gmail.com :)

   Usuń
  4. :) Dzięki:) Już wysyłam:) Chyba jednak będę robić nie na około sukienkę tylko tak jak Ty, wtedy mniejsze ryzyko, że się gdzieś pomylę:P

   Usuń
 3. Jakie wymiary ma powstała próbka? Bo kupiłam tą samą włóczkę, ale nie jestem pewna co do szydełka, bo mam takie czeskie z białą rączką, a tam jest taka dziwna numeracja i nie ma podanych wymiarów w milimetrach. Czy będzie też post z zamieszczonymi fotkami gotowych sukienek, które powstawały razem z Twoją? Mam nadzieję, że też uda mi się skończyć podjęte wyzwanie. :)

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj o podaniu swojego e-maila, gdy komentujesz anoninomo, lub napisz e-mail na kasiulkowe@gmail.com

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...