czwartek, 11 lipca 2013

Czwartkowe porady kasiulkowe ---> szydełkowy zegar

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, co możecie zrobić z własnym zegarem, który już dawno Wam się znudził. Możecie też stworzyć własny nie powtarzalny szydełkowy zegar, bo pewnie nie jedna z Was miała problem z zakupem tego przedmiotu pasującego do Waszego wystroju domu, a już na pewno nie da się otrzymać w zwykłym sklepie zegarka handmade and crochet :)


1. Na początek oczywiście należy rozebrać nasz zegarek i pozbawić go wskazówek oraz tarczy. Pamiętajcie, aby wcześniej wyjąć baterię, a wskazówki zdejmować delikatnie by mieć później jak go poskładać.

2. Następnym krokiem jest wydrukowanie nowej tarczy. Można ją samemu napisać albo wydrukować przy użyciu obrazków z internetu. Czasami będziecie zmuszone usunąć wskazówki, ale z tym sobie nawet Paint poradzi. Ja użyłam obrazka, w którym tarcza była szara, więc musiałam jeszcze naprawić kolory. Niestety usunęłam ten plik z komputera.

Możecie też dorysować szare koło dookoła tarczy, aby było Wam ją później łatwiej wyciąć (szare, bo jest mało widoczne po wydrukowaniu.

Czas na drukowanie. Proponuję na początek zrobić to na zwykłym papierze do drukarki, aby dostosować ustawienia tak, by nasza tarcza była dobrych rozmiarów. Program Picasa pozwala na dodanie białego (przezroczystego w druku) obramowania, co znacznie ułatwia wydrukowanie obrazka dobrego rozmiaru.


3. Kolejnym etapem jest wycinanie. Najbardziej kłopotliwym elementem jest dziurka na środku. Ja swoją najpierw zaznaczyłam przy pomocy linijki i ołówka (nie było jej na wybranej tarczy zegara) i wycięłam nożyczkami do paznokci.

4. Następnie należy przymocować tarczę w odpowiedni sposób przyklejając klejem (ja użyłam Magic'a) lub taśmą dwustronną i zamontować wskazówki. Teraz można sprawdzić, czy aby na pewno nasz zegar nadal działa :D


5. Kolejnym etapem jest zrobienie szydełkowej ramki. Powinien to być pasek o szerokości, która będzie podwójną szerokością ramki, jaką chcemy przysłonić lub szersza o około 3 cm od ramki do zasłonienia. (Strasznie namieszałam, ale chciałam powiedzieć, że szersza ma być :D)

Swój pasek wykonałam ściegiem tunezyjskim, który z lewej strony wyglądem przypomina lewe oczka robione na drutach. Z prawej strony to paseczki. Użyłam melanżowej włóczki Red Heart Bella w ulubionych kolorach mojego chłopaka :)


Na koniec zszyłam pasek dla stworzenia pętli i obrobiłam ją półsłupkami łącząc niektóre oczka razem, aby uzyskać efekt zwężania. Mój pasek jest naciągnięty na zegar i niestety jest to konstrukcja łatwo-zsuwalna. Dobrym pomysłem jest wstawienie gumek lub wstążek/nitek w obydwa brzegi pętli.


Nową ramkę można przyozdobić różnymi dodatkami, a pomysły na to możecie zaczerpnąć z inspirującego posta.

Miłej pracy :)8 komentarzy:

 1. Świetny pomysł:)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Może zmienię coś z moim zegarem kuchennym, ale dopiero po powrocie z wakacji!!! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Też mam ochotę zmienić wygląd mojego zegara. Dziwne pytanie, ale czy z kwadratowym zegarem będzie podobnie? Bo widzę tylko okrągłe zegary i zastanawiam się, czy z kwadratowym kłopot nie będzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, myślę, że różnica będzie jedynie z obrabianiem szydełkiem. Potrzeba będzie uważać na rogach i zmniejszać/zwiększać tam ilość oczek, aby uzyskać ramkę:
   http://centrumrekodziela.pl/images/pic/1375/1375_20120403111850_DSC00970.JPG

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź i namiar na zdjęcie. Będę musiała gdzieś to jeszcze zobaczyć jak zmniejszać ilość oczek na rogach i do roboto :)

   Usuń
 4. Fajny kursik i efekt końcowy :)
  Ogólnie świetny pomysł z odnowieniem starego sprzętu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł - do przetestowania :)

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj o podaniu swojego e-maila, gdy komentujesz anoninomo, lub napisz e-mail na kasiulkowe@gmail.com

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...