czwartek, 17 października 2013

Czwartkowe porady kasiulkowe ---> jak czytać schematy? cz. 2 (7 przykładów)

Tydzień temu ukazał się post na temat czytania prostokątnych schematów. Bardzo się ucieszyliście z niego, wiele osób pisało, że dowiedziało się czegoś nowego. Nie wiem, czy dzisiaj będzie aż tak odkrywczo jak ostatnio, ale się postaram coś pokombinować :)


Schematy kołowe

Ogólne zasady:

Do grupy schematów kołowych zaliczyłabym wszystkie, które czyta się dookoła, w okrążeniach, czyli te okrągłe, trójkątne, a nawet kwadratowe, ale o tym później. 

Teraz dowiemy się jak czytać takie schematy. Zawsze szukamy na środku małego koła. Od tego miejsca zaczynamy rozszyfrowywanie schematu, a później poruszamy się po kolejnych okrążeniach poruszając się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara oraz od wewnątrz na zewnątrz. Na schemacie myślę, że widać, o co chodzi:


1. Coś prostego

Zazwyczaj najprostsze dla nas są półsłupki, więc właśnie taki schemat wybrałam na początek. Centralnym elementem schematu jest owal - oczko łańcuszka. Potrzebujemy wykonać dwa takie oczka, aby rozpocząć robótkę.

Dalej poruszamy się w lewo i dookoła po czarnych oczkach. Napotykamy na swojej drodze... krzyż :) który oznacza półsłupek. Widzimy, że 8 półsłupków ma swoją podstawę w tym samym (drugim od szydełka) oczku łańcuszka, więc tam wbijamy nasze szydełko, robiąc wszystkie potrzebne oczka.

Aż dochodzimy do końca pierwszego okrążenia i widzimy małą czarną kropkę, która oznacza oczko ścisłe zamykające. (Spotkałam się z różnymi interpretacjami tego oznaczenia. Osobiście traktuję je jak zwykłe oczko ścisłe, a człon "zamykające" znaczy dla mnie tylko tyle, że okrążenie się w tym miejscu kończy.

Dalej przechodzimy stopień wyżej, kierując się ku górze. Widzimy oczko łańcuszka i oczywiście je robimy. Następnie są dwa półsłupki wbite w to samo oczko, więc go tam wbijamy i tak patrząc uważnie na to, gdzie dane oczko ma swoją podstawę robimy schemat do końca.

Przy ostatnim, siódmym okrążeniu mogę pojawić się małe problemy. Na początek mamy czarną kropkę, więc wykonujemy oczko ścisłe w odpowiednim miejscu. Teraz mamy do wykonania 3 oczka łańcuszka = 3 owale, więc je robimy. Na koniec robimy drugie oczko ścisłe w to samo oczko, co poprzednio. Tym sposobem wiemy, jak się robi pikotek.

Uwaga!
Jeśli chcesz wykonać dłuższy pikotek np. z czterech lub więcej oczek łańcuszka, to zrób najpierw oczko ścisłe w ostatnim oczku łańcuszka licząc od szydełka (aby uzyskać ładną pętelkę), a później "przytwierdź" ją oczkiem ścisłym do robótki, wykonując właśnie to oczko ścisłe w oczko, w którym pikotek się zaczął.

Uwaga 2!
NIE polecam tego schematu do żadnych robótek, bo nie wierzę, aby 8 półsłupków w pierwszym okrążeniu dawało ładne koło. Według mnie zacznie się ono falować. Po drugie lepiej jest nie używać oczek łańcuszka i oczek ścisłych przy przechodzeniu do kolejnego okrążenia, bo powstaje niepotrzebny szew. Raczej robi się wszystko płynnie i po ostatnim półsłupku poprzedniego rzędu następuje od razu pierwszy półsłupek kolejnego rzędu.


2. Inny sposób rozpoczęcia.

W poniższym schemacie w centralnym miejscu widzimy koło z sześciu oczek łańcuszka (owali) połączonych oczkiem ścisłym (kropką). To drugi sposób na rozpoczęcie robótki robionej dookoła.

Dalej wykonujemy oczko łańcuszka i kolejne półsłupki wbijając szydełko POD oczka łańcuszka (w powstałe koło), a nie W oczka łańcuszka. Dzięki temu oczka mogą się swobodnie przesuwać po okręgu, a my nie musimy się martwić, aby je równo rozmieścić. Na końcu okrążenia wykonujemy oczko łańcuszka.

Następnie robimy 3 oczka łańcuszka i pączek w pierwszym półsłupku (zaczynamy jak zwykły słupek, ale nie kończymy go - na szydełku pozostają nam dwie pętelki, dalej robimy tak drugi, trzeci i czwarty "słupek", a na końcu przeciągamy nitkę przez wszystkie 5 pętelek na szydełku). Kolejnym etapem jest 5 oczek łańcuszka i pączek składający się z 5 słupków - wbijamy go w odpowiedni (trzeci) półsłupek. I tak dookoła aż skończy nam się okrążenie, które wieńczymy oczkiem ścisłym w pierwszy pączek.


3. Trzeci sposób na rozpoczęcie.

W tym schemacie wyraźnie widzimy, że nie ma w jego centralnym miejscu oczek łańcuszka, a tylko jakieś dziwne linie. Oznaczają one, że robótkę najlepiej zacząć od "magic ring" (po kliknięciu mój filmik). Osobiście nie zaczynam żadnej pracy w inny sposób.

Potem już postępujemy jak wyżej, pamiętając aby nie wbijać szydełka w oczka łańcuszka tylko pod nie, gdy robimy oczka na łukach z oczek łańcuszka.


5. Owalne schematy mogą przybierać różne kształty.

Pamiętam, jak kiedyś mi się wydawało, że powinnam jakoś specjalnie układać oczka, aby wychodziły tak jak je widać na schemacie. Nic bardziej mylnego. Oczka robimy zwyczajnie, a przez ich ilość w odpowiednich miejscach robótka zacznie się układać np. w kwadrat jak poniżej.


6. Słupki reliefowe.

Kto powiedział, że schemat nie może przedstawiać sześciokąta? :)

Na początku nic ciekawego się nie dzieje. Początek z kółek z oczek łańcuszka, dalej słupki i oczka łańcuszka. Wiadomo, że oczka będą równomiernie dodawane na rogach wieloboku, żeby uzyskać jego szczególny kształt...

Aż docieramy do drugiego okrążenia, a tam pojawiają się słupki, które zaczepiają się dziwnie o oczka zrobione w poprzednim rzędzie (no dobra, każda z nas od razu zauważyła te zawijasy, a nie dopiero teraz :) Te słupki to słupki reliefowe stosowane przy ściągaczach szydełkowych.

Szczerze mówiąc to nigdy nie wiem, który zawijas oznacza który słupek. Jeden z nich to słupek robiony od tyłu - na lewo, a drugi to słupek robiony od przodu - na prawo. Poznaję to po zrobionej robótce i wiem, że te wszystkie słupki to są te robione od tyłu. Czyli...

Robimy narzut na szydełko jak przy zwykłym słupku i oplatamy szydełkiem słupek poprzedniego rzędu kierując się od tyłu z prawej strony do przodu i wychodząc z lewej strony, wyciągamy nitkę i kończymy jak zwykły słupek. Czy to jest zrozumiałe? :)

Reszta myślę, że jest prosta. Aha! Słupki robione od przodu zaczynamy wkłuwając szydełko od przodu z prawej strony, za słupkiem i wychodzimy z lewej.


7. Niby zwykły słupek...

Poniższy schemat wygląda tak prosto, ale gdy się przyjrzymy bliżej, to około połowa słupków nie jest taka zwykła, bo zamiast kreski na nóżce ma łuk. W tym schemacie oznacza to węzełek podłużny. Robi się go następująco: nawijamy włóczkę kilkukrotnie na szydełko (według autorki jest to 5 razy), wbijamy szydełko w miejsce, gdzie powinno się to oczko znaleźć i wyciągamy kolejną pętelkę. Następnie przeciągamy nitkę przez wszystkie pętelki, które mamy na szydełku.

Myślę, że reszta jest już jasna. Jeśli nie, to pytajcie.


BONUS: Jak rozpoznać czy na schemacie jest półsłupek / półsłupek z narzutem tudzież półsłupek z narzutem / słupek?

Wszystko jest proste, gdy wzór się bierze z książki, gdzie mamy wyjaśnione "co autor miał na myśli". Schody zaczynają się, jeśli chcemy użyć schematu, który krąży po sieci oddzielnie.

Na początku każdego okrążenia / rzędu są oczka łańcuszka rysowane pionowo, które zastępują nam jakieś oczko.
 • Jeśli jest jedno oczko łańcuszka, to kolejnym oczkiem jest półsłupek.
 • Jeśli są dwa oczka łańcuszka, to kolejnym oczkiem jest półsłupek narzutowy.
 • Jeśli są trzy oczka łańcuszka, to kolejnym oczkiem jest słupek.
 • Jeśli są cztery oczka łańcuszka, to kolejnym oczkiem jest podwójny słupek.
 • Itd...
Po tym już można wydedukować, co oznacza dany symbol.

Pozostają jeszcze oczka ścisłe i oczka łańcuszka, ale to już jest raczej proste. No... są jeszcze jakieś udziwnienia jak pączki itd, ale te też są raczej do rozpoznania.


Jakby coś było niejasnego, to pytajcie. :)
Aha! Sama wszystkiego nie wiem :))


PS. Wszystkie zdjęcia w tym poście zostały zrobione książce Sashy Kagan "Szydełkowe inspiracje", którą posiadam.


9 komentarzy:

 1. Witam i zapraszam po wyróżnienie:)
  http://marzeniazdusza.blogspot.ie/2013/10/wyroznienie.html

  OdpowiedzUsuń
 2. I tak wszystko ładnie opisałaś,a ja i tak też wszystkiego nie wiem :)Czasem się uczę w trakcie jakiejś robótki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. w końcu na czymś się znam,choć troszeczkę:-)ale niektóre uwagi cenne i przydadzą mi się w szydełkowaniu.dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowite! A jeszcze wczoraj na widok takich schematów dostałabym gęsiej skórki.
  Naprawdę wspaniale tłumaczysz o co chodzi w szydełkowaniu!

  OdpowiedzUsuń
 5. dzieki za tłumaczenie do tej pory schematy były dla mnie chińszczyzną dzięki tobie lepiej je zczynam rozumieć, niech Bóg ci błogosławi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, ale błędnie opisałaś oczko ścisłe zamykające, oczko ścisłe i półsłupek. Oczko ścisłe zamykające, to najniższe oczko, które jest przerabiane na szydełku. Ma za zadanie nie tylko zamknąć robótkę, ale pomóc przejść do kolejnego rzędu po oczkach jak najmniej widocznie. Może też służyć jako całkowite, proste wykończenie robótki (nie da się już potem w zamykające oczko wkłuć szydełka - chyba, że będziesz się siłować; dlatego to jest zamykające oczko ścisłe). Oczko ścisłe jest następne, potem półsłupek i słupek (oraz jego wielokrotności). Oczko ścisłe zamykające: na szydełku jest pętelka, wkłuwasz szydełko w następne oczko, narzucasz nitkę i przeciągasz od razu przez wszystkie nitki leżące w tej chwili na szydełku. Oczko ścisłe: pętelka na szydełku, szydełko wkłuwasz w oczko poprzedniego rzędu, narzucasz nitkę, przeciągasz najpierw przez oczko, znowu narzut i przeciągasz przez dwie nitki leżące na szydełku. Półsłupek: narzut, wkłucie sz. w oczko, narzut-przeciągniecie nitki przez oczko, znowu narzut i przeciągasz od razu przez trzy nitki leżące na szydełku. Jeżeli zrobisz sobie dwie proste próbki, to zobaczysz błąd powtarzany w internecie namiętnie od kiedy szydełko pojawiło się w internecie. I ten błąd chodzi za wieloma dziewczynami, dlatego nie rozumieją czasem schematów, nie wiedzą jak przejść do kolejnego rzędu (np. robiąc podkrój pachy w ubraniach), co to za oznaczenia itd. itp. Próbki zrobić najlepiej z gładkiej bawełnianej nitki, żeby było widoczne jak zmieniają się wysokości przerabianych oczek. Zrobić dwa rzędy oczek ścisłych, lub jeden rząd słupków i w kolejnym rzędzie zacząć od czka ścisłego zamykającego, potem oczko ścisłe, półsłupek i słupek; możesz po słupku znowu zjechać do najniższego zamykającego. Widać, że idealnie równo rozkładają się wysokości. Dla przejrzystości możesz zrobić po dwa oczka z każdego rodzaju. Obrób sobie jakiś element szydełkowy Twoimi "oczkami ścisłymi (o.ś.zamykającymi)", a prawidłowymi zamykającymi. Nietrudno zauważyć różnicę, dlatego jest to oczko ścisłe ZAMYKAJĄCE... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za komentarz :)
   Dla mnie Twoje półsłupki są półsłupkami narzutowymi. Nie ważne jak je nazwiemy ważne, zeby je dobrze wykonywać. I polecam post z tego bloga: http://kasiulkoweprace.blogspot.com/2013/03/czwartkowe-porady-kasiulkowe-pierwszy.html
   Żeby nie mieć problemów ze zbyt ścisłymi oczkami zamykającymi, które się niejednokrotnie jednak przydają nie tylko jako oczka zamykające.

   Usuń
 7. Polecam http://dmc-cw.com.pl/dmc.php?kursy,78

  OdpowiedzUsuń
 8. i tu też http://niebieskiigielnik.blogspot.com/2012/03/kocyk-dziergany-na-szydeku-tutorial-cz1.html

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj o podaniu swojego e-maila, gdy komentujesz anoninomo, lub napisz e-mail na kasiulkowe@gmail.com

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...