czwartek, 14 listopada 2013

Czwartkowe porady kasiulkowe ---> jak wyliczyć liczbę oczek na czapkę?

Dostałam ostatnio co najmniej dwa podobne pytania, więc postanowiłam napisać posta na ten temat. Każda z nas robiła czapki i wie, że zrobienie koła z odpowiedniej liczby oczek często graniczy z cudem. Ale jest na to sposób, a nawet dwa :)


Czapkę zaczynamy robić od wykonania koła na szydełku. Zaczynamy od odpowiedniej ilości oczek i tą samą ilość dodajemy w każdym okrążeniu.
 • czapka z półsłupków: 6 półsłupków w pierwszym okrążeniu, w kolejnych dodajemy równomiernie po 6 półsłupków,
 • czapka z półsłupków narzutowych: 8 półsłupków narzutowych w pierwszym okrążeniu, w kolejnych dodajemy równomiernie po 8 półsłupków narzutowych,
 • czapka ze słupków: 12 słupków w pierwszym okrążeniu, w kolejnych dodajemy równomiernie po 12 słupków.
Po zrobieniu odpowiedniej wielkości koła kontynuujemy nie dodając oczek. Oczywiście cały szkopuł tkwi w tym, aby skończyć dodawanie oczek w dobrym momencie są na to dwa sposoby.


Sposób pierwszy (więcej pracy, ale efekt murowany):

Przed przystąpieniem do robienia czapki robimy próbkę np. 3-5 rzędów po 10 oczek i mierzymy ją. Następnie porównujemy z obwodem, jaki ma mieć nasza czapka, i już wiemy, ile oczek potrzebujemy zrobić w ostatnim okrążeniu z dodawaniem.


Sposób drugi (mniej pracy, ale potrzeba troszkę wprawy):

Zamiast robić próbkę mierzymy około 10 oczek w którymś ze zrobionych już okrążeń naszego koła i porównujemy z obwodem, jaki chcemy uzyskać.

Nie mierzcie całego obwodu koła, bo on się na pewno poszerzy i czapka wyjdzie za szeroka.


PS. Zrobiłam już część listy z postami. Możecie ją przetestować. Mam nadzieję, że da się tego używać :) Proszę o opinie!11 komentarzy:

 1. A ja znam inną wersję. W półsłupkach z narzutem 8 półsłupków narzutowych, a nie 9.

  OdpowiedzUsuń
 2. Proste i praktyczne rady :-) :-) :-) Podałam dalej :-) :-) :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. O rany! A ja myślałam, że czapkę na szydełku robi się od dołu i tak też robię... Najpierw łańcuszek odpowiadający długością obwodowi głowy i dalej - jak się chce lub umie - ja robię półsłupkami i potem stopniowo odejmuję "na oko". Ale ze mnie nowicjuszka szydełkowa, dopiero się uczę... Muszę spróbować Twojego sposobu - dziękuję ślicznie za radę!
  Pozdrawiam,
  Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można robić i tak, ale według mnie od góry jest łatwiej :) Każdy robi jak umie.

   Pozdrawiam,
   Kasia

   Usuń
 4. Bardzo przydatne rady! Pozdrawiam,,,a i zapraszam do mnie na candy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasem trzeba próbkę zamoczyć, bo różne włóczki różnie zachowują się po praniu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, choć bardzo się staram i czytam uważnie schematy, nie mogę zrozumieć dlaczego szew z tyłu czapki biegnie po skosie. Czy mogłabyś wytłumaczyć, gdzie wkłuwać szydełko po zrobieniu łańcuszka początkowego i ew. w ostatnim oczku rzędu? Dodam, że liczba oczek zawsze się zgadza, tylko nie wychodzi mi prosto... Pomóż:)

  Pozdrawiam,

  Judyta

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień dobry! Moja czapka wyszła za szeroka... Czy jest jakiś sposób żeby ją zwężyc? Nie chcę ją znowu całej pruć!!!!! To moja pierwsza praca i wszystko to dla mnie czarna magia. Dodam że zakończyłam ją ściągaczem ale jakoś ją nie "ściągnęło" CZy może jakiś ściągacz inny może pani polecić?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, proszę na podstawie tego, co jest zrobione ustalić, ile powinno być oczek w ostatnim okrążeniu czapki i spruć część: tą, w której nie były dodawane oczka i kilka rzędów, w których były dodawane, aby dojść do momentu, gdzie mamy pożądaną ilość oczek. Ściągacz szydełkowy działa słabiej niż ten na drutach. Mozna użyć mniejszego szydełka, aby czapka była ciaśniejsza na końcu.
   Pozdrawiam,
   Kasia

   Usuń
 8. Bardzo dobre rady, korzystam z różnych zapisów i zawsze coś dla siebie znajduję. Trzeba po prostu spróbować, a jak trzeba spruć, to pruć, i od nowa😀😀

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj o podaniu swojego e-maila, gdy komentujesz anoninomo, lub napisz e-mail na kasiulkowe@gmail.com

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...